Print
Hits: 622

انقلاب سفید شاه و ملت

انقلاب سفید شاه و ملت

در ۶ بهمن سال ۱۳۴۱  محمد رضا شاه پهلوی  در سخنرانی  بسیار  تاریخی  خود  برنامه  منسجمی  را برای  ایجاد تحول و بازسازی  کشور  تحت عنوان  انقلاب سفید شاه و ملت  و در شش  اصل مطرح نمود.

  1. اصلاحات  ارضی  و الغای سیستم ارباب  رعیتی .
  2. ملی  کردن جنگلها و مراتع.
  3. فروش سهام  کارخانجات  دولتی بعنوان پشتوانه  اصلاحات ارضی.
  4. سهیم  کردن کارگران  در سود  کارخانجات.
  5. اصلاح  قانون انتخابات ایران  به منظور دادن  حق رای  به بانوان  و حقوق  مساوی سیاسی با  مردان.
  6. تشکیل  سپاه  دانش

ششم بهمن  و انقلاب  سفید آغازگر تغییر و تحولات عظیمی  در  کشور شد  و به یکباره  چهره  جامعه و وضعیت اقتصادی  کارگران و کشاورزان ایران  را  متحول  نمود  .  ضرورت  جامعه  مخصوصا در حیطه کشاورزی که با سیستم فئودالی  اداره میشد و همچنین صنعتی شدن تدریجی آن  و تاسیس هزاران  کارخانه  این نیاز را برای  حرکت  تازه ای  در جهت رفاه عمومی مردم ایجاب  میکرد ، اما بدون شک  این اصول  از  ذکاوت و نبوغ  سرشار پادشاه فقید  و همچنین  شناخت  هوشمندانه ایشان  از نیازهای جامعه  فئودالی و خرافاتی  ایران  سرچشمه می گرفت  .

اما بر خلاف  خواست و اسرار  پادشاه  که این تغییرات  و  تحولات  با روندی  عاری از خشونت پیشرود ، اما فئودالهای  بزرگ  و ملاهای  مرتجع و نیروهای  وابسته  نمی خواستند  که به  این  تغییرات   گردن نهند  و غائله  15  خرداد 1342 را بوجود آوردند . سر دسته این  معترضین  آقای خمینی  بود  که بر منابر مستقیما به  حق آزادی  زنان و شرکت آنان در انتخابات  اعتراض نمود و آنرا از " مصادیق اشاعه فحشا در ادارات " برشمرد !  این چهره واقعی  روحانیت مرتجع  بود  که همواره   در طول  تاریخ  سد بزرگی در راه  توسعه کشور و دادخواهی مردم  ایران بوده اند .

به فاصله  کوتاهی  این  غائله با تبعید  خمینی   خانمه  یافت  و کشور با الهام از اصول ششگانه انقلاب سفید شاه و مردم  در مسیر ترقی و تعالی  قرار گرفت .

کشاورزانی  که صاحب زمین شده بودند با استفاده از  وامهای  بلند مدت با بهره بسیار کم بتدریج خود را مکانیزه  نمودند ، کارگران با شریک شدن  در سهام کارخانجات و حقوق بهتر بهمراه بیمه درمانی و ارائه مایحتاج ارزان از طریق  شرکتهای  تعاونی  آنان زندگی  مرفه تری  نسبت به گذشته پیدا کردند .

با ملی شدن جنگلها و مراتع این منابع طبیعی  از  گزند سوداگران و متصرفین در  امان  ماند و در کمک به آب و هوای  ایران  و حفظ طبیعت بکر  نقش بسیار ارزنده ای پیدا کرد .

اصل پنجم یعنی  قانون انتخابات  و اجازه شرکت بانوان در آن بدون شک یک انقلاب  واقعی و سپید بود  که در زمان خود از بسیاری از کشورهای اروپایی در این زمینه سبقت گرفته بود .دقیقا با همین اصل بود  که بانوان ایرانی از چادر و چاقچور خود بیرون آمده و در عرصه سیاسی جامعه با حقوق  مساوی با مردان ، خود به کار و فعالیت پرداختند .

ششمین اصل یعنی سپاه  دانش نیز یک نهضت سوادآموزی را  در سرتا سر ایران آغاز کرد  که در جهان نمونه بود و باعث شد که تعدادی از جوانان خدمت سربازی خود را در دورافتاده ترین  نقاط ایران  بگذرانند و با ایجاد مدرسه ای کوچک و مجانی  سواد را به خانه ها و مزارع  مناطق محروم ببرند .

در سالهای بعد  ابعاد این  انقلاب  سپید گسترش یافت و به 19  اصل رسید  و دقیقا  همین  برنامه علمی و حساب شده بود که در عرض چندین سال ایران را  در مسیر کشورهای پیشرفته قرار داد  و سطح زندگی مردم  با اکثر کشورهای  اروپایی برابری کرده و بیمه و تحصیل و تغذیه  رایگان و بهترین  اقتصاد جهان  از ثمرات آن بود .

آن پیشرفت  و توسعه ای  که محمد رضا شاه پهلوی  در عرض 16 سال در ایران بوجود آورد  ، ملایان تبهکار و فاسد در عرض 42 سال به نابودی ، ورشکستگی  و فاجعه محیط زیستی  در ایران تبدیل  کردند .

 کودکان  به بیگاری و کارتن خوابی ، نوجوانان به فحشا  و اعتیاد و جوانان به بیکاری و دربدری  و فرار از کشور  مجبور شده اند و یا در داخل کشور با اعتراضات و نافرمانیهای مدنی در مقابل این ددمنشان به مبارزه  پرداخته که نهایتا  صدها هزار از آنان در زندانهای مخفوف رژیم آخوندی  شکنجه شده  و ده ها هزار تن از آنان  نیز  اعدام  شده اند .

 حقوق زنان کاملا پایمال شده ، اقتصاد کشور ورشکسته ، صنایع و ذخایر دریای ، نفتی ، معدنی  تاراج  و ایرانی در کشور خود تحقیر شده و اکثریت  بالای 60 درصدی مردم زیر خط گرسنگی  زندگی میکنند  .

آیا زمان آن نرسیده است که برای نجات کشور از این فلاکت و بدبختی  تمامی آحاد مردم  و فعالین سیاسی و  اجتماعی در داخل و خارج از کشور دور پیمان نوین  شاهزاده رضا  پهلوی گرد آیند ؟ و با همبستگی ملی و بدور از خود محوری ها و اختلافات  فکری ،  آن پیمان را به مرحله اجرایی گذاشته  و با  گذر از رژیم اسلامی ، آزادی و آبادی  را به  ایران  باز آورند ؟

 

با امید به آن روز

سیامک رفیع زاده